תפריט ראשי
Facebook
תפריט קטגוריות

מהו NLP?

אזהרה !
המשיכו בזהירות !
המידע הבא יכול לשנות את חייכם !

תכנות עצבי-לשוני NLP -Neuro-Linguistic Programming תואר כ”לימוד המצוינות האנושית”.
זו היא מערכת עקרונות, מודלים וכלים לתקשורת, למידה ושינוי.
פעמים רבות, במיוחד בצעירותנו, בחרנו “מודלים לחיקוי”: מורה, כוכב קולנוע, ספורטאי, או אולי מישהו שהתגבר על אתגר עצום. מהם תהליכי החשיבה, האמונות, הפיזיולוגיה ודפוסי התקשורת של האנשים שעושים משהו באופן מוצלח במיוחד, או שהתגברו על קושי כלשהו?
אם ה- NLP היה מלמד אתכם להתבונן באנשים בדרך אחרת, לראות מבעד לפני השטח שהם מציגים, לשמוע את מה שהם באמת אומרים, לדעת איך הם מרגישים עמוק בפנים בבסיסם, האם הייתם מוצאים בזה עניין?
תוכלו לקחת את תוצאות התצפיות שביצעתם, לבנות מהן מודל, לסגל לכם את הנוסחאות ולהתחיל למצות את הפוטנציאל המרבי שלכם.
באותו האופן, אם אתם מצטיינים בתחום מסוים בחייכם, תוכלו להחיל את הנוסחה שלכם בתחום זה לתחומים אחרים בחייכם בהם אתם פחות מצטיינים.
ניתן להשתמש ב- NLP למעשה בכל תחום שבו המצוינות היא המטרה, כמו ברפואה, עסקים, יחסי ציבור, פסיכולוגיה, תרפיה, חינוך, ספורט, האומנויות, כמו גם בחיי היומיום.
באמת, האם יש תחום כלשהו בחייכם שבו הייתם בוחרים להיות פחות ממצוינים?

כמה מהמונחים הבסיסיים של ה- NLP הם:

1. התניה (Anchoring) – העיקרון שלפיו כל גירוי או ייצוג (פנימי או חיצוני) מתחבר לתגובה ומפעיל אותה. (האם השם פבלוב מצלצל מוכר?)
2. מערכת ייצוגית (Representational System) – הדרך שבה העולם שלנו נגיש לנו, דרך חמשת חושינו: הראיה, השמיעה, הריח, הטעם והמישוש. אם היו חסרים לנו כל חמשת חושינו, לא הייתה לנו כל דרך להתייחס לסביבתנו, בפנים או בחוץ.
3. תת-מודאליות (Sub-modalities) – הבחנות בתוך כל מערכת ייצוגית היוצרות את אבני הבניין הקטנות ביותר, או במילים אחרות, כל הפרטים הטורדניים של מחשבותינו.רוב התת- מודלים משתנים ללא הרף, כאילו הם נשלטים על ידי מפסק עמעם.
4. אסטרטגיה – מערכת צעדים מנטאליים והתנהגותיים ברורים שהם חלק מתהליך השגת תוצאה מסוימת. זה האופן בו אנו יודעים מתי הזמן לעשות משהו, לקנות משהו, לאהוב מישהו וכו’. לדוגמא: אנו רואים מחשב, נוגעים בלוח המקשים, חושבים על זה במשך זמן מה, כדי לראות אם אנחנו באמת צריכים אותו, ואז אנחנו קונים אותו או לא.
5. דפוסי שפה – התבוננות בבחירת המילים שלנו ובדרך בה היא משפיעה על האופן בו אנו מייצגים את עולמנו ומגיבים אליו. האם אתם מבינים מה אנו אומרים? האם אנו מצליחים להבהיר את עצמנו?האם כולם מרגישים את אותו הדבר בעניין, או האם משהו כאן לא כל כך נראה לכם בסדר?